Ortodonti tarafından tarihinde gönderildi.

Telsiz Ortodonti Invisalign

Artık tel takmadan kendi doğal dişlerimizin düzelmesi mümkündür. Son yıllarda üç boyutlu modelleme ve bilgisayar programlarının gelişmesi ile diş hareketi için uygulanacak kuvvetleri oluşturabilmek için farklı yöntemler ortaya çıkmıştır. Şeffaf plaklar da bu yöntemlerden biridir, dişlerin özel silikonlar ile ölçüleri alındıktan sonra bu ölçüler yurt dışındaki merkezlere gönderilerek üç boyutlu modelleme yöntemi ile bilgisayar ortamında sanal modeller oluşturulmaktadır. Bilgisayar ortamında oluşturulan bu modeller üzerinde dişlere istenilen hareketler verilerek kişinin isteğine göre bitim hali bilgisayar üzerinde belirlenir. Böylece kişiye özel gülümseme tasarımı yapılmış olur. Hasta ve hekim tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görerek üretim onayı verirler. Dişlerin çapraşıklıklarına ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavi süresi ve kullanılacak plak sayısı değişmektedir.

Her bir şeffaf plak dişleri 0,25 mm kadar düzeltmekte ve 14 gün boyunca günde 18-20 saat takılması gerekmektedir. İkinci haftanın sonunda dişler plağın şeklini alır ve üzerinde bir miktar daha düzeltme yapılmış olan ikinci plağa geçilir ve 14 gün boyunca dişler yeni plağın şeklini alırlar, böylece bir dizi plak kullanımını takiben dişler düzelir. Bu süre içerisinde plaklar sadece yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkartılmalıdır. Bu tedavide en önemli bölüm planlama bölümüdür, ortodontik tedavi planlaması diğer diş tedavilerine göre çok özel ve farklı bir tedavidir. Bu yüzden bu tedaviyi yapan hekimlerin uzman olması gerekmektedir.

9 10

Ortodonti uzmanları, 5 senelik diş hekimliği öğrenimi sonrasında yine üniversitelerde uygulanan 4 senelik doktora ve uzmanlık programından mezun olmuş kişilerdir. Yanlış yapılan bir planlama ile istenilen sonuç alınamamakla birlikte şeffaf plakların düzeltemediği noktalarda ortodonti uzmanı tarafından tel takılması gerekliliği doğabilir. Şeffaf plaklar ile tedavi genellikle iskeletsel çene problemi olmayan, basit çapraşıklık vakalarında kullanılmaktadır. Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Konuşma ya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurtdışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

Diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi, şeffaf plaklar ile tedavi ücreti, çapraşıklığın ve tedavinin zorluğuna bağlıdır, ancak fiyat geleneksel braket tedavilerine yakındır. Tedavi fiyatları, tedaviyi yapacak olan doktor tarafından belirlenmektedir.

1. Her türlü diş bozukluklarını düzeltebiliyor mu?

Cevap: Hayır bazı vakalarda uygun olmayabilir. Doktorunuzdan randevu alarak size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

2. Düzelme olmaz ise ne yapacağım?

Cevap: Düzelme olmaması düzenli kullanılmamasına veya hatalı kullanıma bağlı olabilir bu durumda tekrar ölçü alınıp yeniden plak yapılmakta, eğer kullanımda sıkıntı çekiliyor ise tel takarak dişlerin düzeltimi sağlanmaktadır.

3. Ne kadara mal oluyor?

Cevap: Dişlerin çapraşıklık durumuna göre 4000- 8000 dolar arası fiyatı değişmektedir.

4. Konuşmakta zorluk çeker miyim?

Cevap: Konuşmakta zorluk yoktur. Ağzınıza taktıktan sonra neredeyse hiç farkına varmayacaksınız.

5. Ağrı oluyor mu?

Cevap: En ağrısız diş düzeltme yöntemidir.

6. Bir şey yiyip içerken çıkartacak mıyım?

Cevap: Evet, en güzel yanı çıkartıp ne isterseniz yiyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir