Ortodonti tarafından tarihinde gönderildi.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlerde Meydana Gelen Çapraşıklıkların Nedenleri Nelerdir?

Diş çapraşıklıklarını oluşturan en önemli nedenlerden biri aileden gelen çapraz genetik faktörlerdir. Bunun dışında birçok farklı nedeni olabilir. Süt dişlerinin yeteri kadar özenli bakılamaması, hormonal dengesizlikler, beslenme bozuklukları, çocuğun ağızdan nefes alması, parmak emme alışkanlıkları, yalancı emzikler, tırnak yeme, dudak ısırma hatta kalem yeme gibi alışkanlıklar dişlerde çapraşıklıklara neden olabilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi alt ve üst çenede bulunan, yüzde olan bozuklukları gidermek amacıyla dişlere takılmış olan araçlar ile yapılan tedavidir ve bu tedavi iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar: ‘Aktif Aşama’ ve ‘Koruma Aşaması’dır. Aktif aşamada “Braket” takılır. Plastik ve porselen gibi braketler de olmasına rağmen genelde metal braketler tercih edilir. Ortondontist braketleri takmadan önce, dişleri özel fırçalar ile temizleyerek hazırlar. Sonra da braketin dişe yapışması için diş yüzeyini jel ile kabartır. Tüm dişlere braketler yerleştirdikten sonra içinden tel geçirilir(yay teli). Koruma aşaması ise sabitleyici kullanımı aşamasıdır. Braketler lastiklerle sabitlenir. Bu işlem dişlerin tekrar yerlerini değiştirip tedavinin yarar sağlaması için önemlidir. Yaklaşık olarak bu süreç 30 dakika sürer.

7 23

Diş Teli (Ortodontik Tel) Ne Amaçla Kullanılır?

Diş telleri dişleri düzgün hizalamak, diş boşluklarının kapatılmasını sağlamak ve çene kapanış bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla kullanılan tellerdir. Kısaca diş telleri, diş bozukluklarının düzeltilmesi ve düzgün yapılı dişlere sahip olmak için kullanılır.

Ortodonti olmasaydı?

Yetersiz çiğneme nedeniyle sindirim sistemi bozuklukları ve hastalıklara zemin hazırlanırdı, kötü yüz estetiği nedeniyle psikolojik sorunların oluşmasına sebep olurdu, Çene eklemi rahatsızlıkları oluşmasına zemin hazırlanırdı, Dişeti hastalıklarının oluşmasının en önemli faktörleri arasında olup çürüksüz dişlerin kaybına sebep olurdu, Çürüklerin oluşmasına uygun ortam oluşurdu, Konuşma sorunları ortaya çıkardı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir